Witaj! RegistrateRejestracja La Hora Aktualny czas: 04-24-2024, 12:29 AM

Stowarzyszenie Ślązaków zostało wykreślone z Krajowego Rejestru Sądowego 18-06-2015
Wyświetleń: 8234
Odpowiedzi: 0
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
#1
Sąd oddalił apelację Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej, które odwołało się od wyroku Sądu Rejonowego, nakazującego rozwiązanie stowarzyszenia. Mimo to władze stowarzyszenia zapowiadają, że będą kontynuować działalność, a o sprawiedliwość powalczą przed międzynarodowym trybunałem.

[Obrazek: bilde?Site=NO&Date=20150618&Category=POW...0&MaxW=666]

Stowarzyszenie przekazało sądowi ekspertyzę z 1997 roku, przygotowaną na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu we współpracy z Polską Akademią Nauk na zlecenie Biura Prawnego Kancelarii Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego. Jednocześnie Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej wnioskowało o powołanie naukowców na ekspertów, gdyż na czerwcowej konferencji w Poznaniu zgromadzeni specjaliści jednoznacznie twierdzili, że Ślązacy mają prawo nazywać siebie narodowością, a nieuznawanie ich przez polskie państwo jest wyłącznie złą wolą polityczną. Sąd jednak odrzucił ten wniosek.

- Nazwa stowarzyszenia i brzmienie niektórych punktów statutu wprowadza w błąd co do prawnego wyodrębnienia śląskiej mniejszości narodowej i może implikować błędny pogląd o istnieniu narodu śląskiego, co nie wynika z żadnych przepisów - mówi sędzia Irena Majcher, cytując opinię sądu z 2013 roku. - Ponadto dążenie do autonomii osób narodowości śląskiej na terenie Śląska należy ocenić jako dążenie do osłabienia jedności i integralności państwa polskiego - dodaje sędzia.

Zarząd stowarzyszenia argumentował też przed sądem, że w ostatnim spisie powszechnym 848 tysięcy Polaków zadeklarowało przynależność do narodowości śląskiej, a także cytowano rocznik demograficzny Głównego Urzędu Demograficznego, w którym również mówi się o narodowości śląskiej i języku śląskim.

Władze stowarzyszenia zamierzają wnieść wniosek o kasację do Sądu Najwyższego oraz odwołać się do trybunału sprawiedliwości w Strasburgu.

- Decyzję dzisiejszą, tak jak poprzednie – począwszy od orzeczenia Sądu Najwyższego RP w naszej sprawie, uważamy za jawnie łamiące Ustawę o Mniejszościach Narodowych i Etnicznych oraz Języku Regionalnym a nawet sprzeczne z wiedzą, nauczaną już w szkole podstawowej - czytamy w oświadczeniu, wydanym przez władze stowarzyszenia po dzisiejszej decyzji sądu.

24opole: http://www.24opole.pl/17936,Stowarzyszen...omosc.html
NTO: http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?.../150619522
GW: http://opole.gazeta.pl/opole/1,35114,181...zakow.html
Radio Opole: http://www.radio.opole.pl/2015/czerwiec/...z-krs.html


Odpowiedz


Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości