Witaj! RegistrateRejestracja La Hora Aktualny czas: 04-24-2024, 12:01 AM

Mniejszość niemiecka chce wystawy o sobie. Muzeum: nie ma miejsca (09-06-2015)
Wyświetleń: 7121
Odpowiedzi: 0
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
#1
Mniejszość Niemiecka zabiega o przestrzeń, w której znalazłaby się wystawa stała na temat historii Niemców na terenie Opolszczyzny po 1945 roku. Niemcom marzą się wnętrza Muzeum Śląska Opolskiego, ale na to nie ma co liczyć. - Nie mamy już wolnego miejsca - ucina Urszula Zajączkowska, dyrektorka MŚO.


[Obrazek: mniejszosci_niemiecka.JPG]
Starania o przestrzeń ekspozycyjną Mniejszość Niemiecka prowadzi od końca 2014 roku. - W urzędzie marszałkowskim poproszono nas o przedstawienie scenariusza takiej wystawy, co uczyniliśmy na początku tego roku - mówi Norbert Rasch, przewodniczący klubu radnych MN w sejmiku, a do niedawna również przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców w woj. opolskim.

Mniejszość chce do MŚO

Jak podkreśla Rasch, wystawa ta miałaby przypominać mieszkańcom regionu, że Niemcy są tutaj mniejszością od 1945 roku. - Chodzi też o to, by pokazać, dlaczego nadal tu jesteśmy, jak byliśmy traktowani przez aparat komunistyczny, co działo się z nami już po 1989 roku oraz co do tej pory udało nam się osiągnąć - wylicza.

O tym, jak ekspozycja miałaby wyglądać, Rasch mówić już nie chce. Wygląd wystawy ma być bowiem uzależniony od tego, w jakim miejscu będzie ona ulokowana. A umiejscowienie ekspozycji jest teraz największym znakiem zapytania wokół inicjatywy. MN tłumaczy, że to nie od niej, ale od urzędu marszałkowskiego zależy to, gdzie ją umieścić.

W kuluarach urzędu marszałkowskiego krążą pogłoski, iż Mniejszość swoją wystawę najchętniej widziałaby w należącej do Muzeum Śląska Opolskiego Galerii Jana Cybisa znajdującej się na rogu ulic Ozimskiej i Kołłątaja. - To nieprawda. Nie ma wątpliwości, że Cybis to wybitna postać i my na pewno nie chcemy zabierać mu przestrzeni. Takie plotki rozpuszczają osoby, które chcą zdyskredytować naszą inicjatywę - podkreśla Rasch.

Po chwili dodaje: - MŚO posiada jednak inne przestrzenie, także w gmachu głównym. To muzeum regionalne, a my bez wątpienia jesteśmy jego częścią od wielu pokoleń.

Muzeum: Nie mamy miejsca

Urszula Zajączkowska, dyrektorka Muzeum Śląska Opolskiego, odpiera, że nie ma możliwości wygospodarowania miejsca na potrzeby wystawy stałej na temat historii Niemców po 1945 roku.

- Musiałoby się to odbyć kosztem przestrzeni, która przeznaczona jest dla wystaw czasowych. Te są nam potrzebne o tyle, że co pewien czas możemy zaproponować zwiedzającym coś nowego. Bez nich spadłaby liczba osób odwiedzających muzeum - argumentuje Zajączkowska.

Gdzie więc umiejscowiona będzie wystawa o Niemcach na Opolszczyźnie po zakończeniu II wojny światowej? To wciąż pozostaje kwestią otwartą. Urząd marszałkowski nie przedstawił MN do tej pory propozycji miejsc, gdzie mogłaby się znaleźć. - Co pokazuje, jakim poważaniem darzeni jesteśmy przez władze regionu - skarży się Rasch.

Jeśli coś w sprawie tej ekspozycji jest pewne, to to, że nie powstanie ona w tym roku. - Rozmowy w temacie wystawy nie zakończyły się wiążącymi decyzjami odnośnie do określenia kosztorysu zadania, wyboru kuratora i wykonawcy wystawy oraz jej miejsca lokalizacji. W związku z tym w budżecie województwa opolskiego na rok 2015 nie zaplanowano środków na ten cel - mówi Arkadiusz Kuglarz, rzecznik marszałka województwa.

GW: http://opole.gazeta.pl/opole/1,35114,180...ejsca.html


Odpowiedz


Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości