Witaj! RegistrateRejestracja La Hora Aktualny czas: 04-24-2024, 01:16 AM

Radni Opola zdecydowali: będzie skwer im. Lecha Kaczyńskiego (26-02-2015)
Wyświetleń: 8465
Odpowiedzi: 0
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
#1
SLD chciało, by upamiętnić wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej. Ostatecznie rajcy zdecydowali, że skwer u zbiegu ulic Ozimskiej i Reymonta w Opolu będzie nosił imię byłego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Z pomysłem, który wzbudził spore kontrowersje, wystąpił klub radnych PiS. Autorzy powoływali się na dorobek Lecha Kaczyńskiego, który prawie pięć lat temu zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

- Był on m.in. prezesem Najwyższej Izby Kontroli, ministrem sprawiedliwości oraz prokuratorem generalnym i to za jego sprawą wzrosło zaufanie do tych instytucji - argumentował podczas dzisiejszej sesji rady miasta Sławomir Batko, przewodniczący klubu PiS, prosząc radnych o zagłosowanie za przyjęciem uchwały.

[Obrazek: bilde?Site=NO&Date=20150226&Category=POW...0&MaxW=666]

Sprawa nazwania skweru nie wywołała - jak spodziewało się wielu - ostrej dyskusji. Radny SLD zgłosił natomiast poprawkę do projektu uchwały i chciał, by placowi nadać nazwę Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

- Nasza propozycja ma na celu uczenie w godny sposób pamięci wszystkich ofiar, bez wyróżniania w sposób szczególny żadnej z nich - przekonywał Piotr Mielec (SLD), ale propozycja nie spotkała się z aprobatą rajców i w głosowaniu pomysł upadł (za poprawką głosowało 9 radnych, 12 było przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu).

Wątpliwości radnych wzbudzał moment, który PiS wybrało na uczczenie byłego prezydenta RP.

- 2015 rok to czas kampanii prezydenckiej i - abstrahując od oceny Lecha Kaczyńskiego - jego postać jest wykorzystywana w kampanii wyborczej. Trudno nie dopatrywać się związku między uchwałą zgłoszoną przez PiS a wyborami - mówił Szymon Ogłaza z PO, który namawiał radnych do przyjęcia poprawki proponowanej przez SLD.

- Czy zeszłoroczne wręczenie honorowego obywatelstwa Jerzemu Buzkowi też było elementem kampanii wyborczej Platformy Obywatelskiej? - ripostował radny Marcin Rol (KWW Wiśniewskiego).

Ostatecznie radni zdecydowali, że skwer będzie nosił imię Lecha Kaczyńskiego. Za przyjęciem uchwały zagłosowało 13 radnych, 9 było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu, a dwóch nie głosowało.

Niewykluczone też, że oddzielnie zostaną uhonorowane wszystkie ofiary tragedii smoleńskiej. Rozmowy na ten temat trwają.

NTO: http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?.../150229600
Opolska Polityka: http://opolskapolityka.blogspot.com/2015...opolu.html
24Opole: http://www.24opole.pl/16917,W_Opolu_bedz...omosc.html
OpoleNews: http://opolenews.pl/newsy/w-opolu-powsta...zynskiego/
GW: http://opole.gazeta.pl/opole/1,35086,174...kiego.html


Odpowiedz


Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości